NeBuďte v Obraze

21.11.2021

Určitě každý znáte rčení, Buďte v obraze. Má snad znamenat, že víc víte o tom, co se děje? Opak je ale pravdou.

Když jste v obraze, jste jen pouhým účastníkem děje. Vidíte zrovna jen tu část obrazu, v které se zrovna nacházíte a nejste schopni vidět celek. Nejste ani schopni měnit celkový obraz dění. Odtud to prostě není možné.

Pravdou je, že jste umělci. Vy jste umělci, bez rozdílu, všichni.

Zvědomte se jako umělci.

Dovolte si vystoupit z Obrazu.

Stojíte právě před plátnem. V ruce držíte svoji zbraň, svůj malířský štětec. Dokáže zázraky, když je veden dobrým úmyslem. A vy pozorujete již vzniklou malbu, z které jste právě vystoupili. Netušíte, kdo to vše namaloval, nějak vznikla z chaosu nevědomí. Ten obraz je na některých částech nádherný, ale většina částí je pokryta chaotickými mdlými barvami. Svým způsobem obraz nahání hrůzu a pocit strnulosti. Vidíte, že barvy jsou celkem čerstvé. Olej ještě nezaschl. Vidíte teď jasně, že obraz se vám vůbec nelíbí. Víte také však, že když do něj TEĎ začnete dělat nové tahy štětcem, když bude chtít některé jeho části opravit, tak se barvy jen smísí a vznikne další paskvil.

Teď je nutné čekat, než barva zaschne.

Ale je nutné čekat v pozici malíře. Pozorovatele. Toho, kdo vystoupil z obrazu. Toho, kdo zdánlivě nezasahuje nijak do dění. Je ve své pravdě a je jí věrný. Ponechal si svůj vlastní HLAS a vše co vyjádří pochází z největší hloubky JEHO VLASTNÍHO přesvědčení. Poznal již svou PRAVDU a nelze vyjadřovat svým bytím cokoliv jiného. Zjistil, že její nejhlasitější forma vyjádření je TICHO. Vyjadřuje svou pravdu tím, že v tichosti pozoruje. Ví, že každé slovo, je jako tah štětcem, který malbu víc udržuje vlhkou. Teď je třeba ustálit svou divokou netrpělivost. Tiše pozoruje, ze svého nitra, zpovzdálí se propojuje skrze ticho s každým kouskem stávajícího obrazu. Tvoří v sobě však již myšlenku na NOVÝ OBRAZ. Promýšlí detaily toho, jakou malbou překryje obraz stávající. Promýšlí svůj nový obraz s láskou ke každé části plátna. Už ho vidí ve svém srdci, ale barva starého obrazu ještě nezaschla.

Tak pozoruje, pozoruje, jak olej postupně zasychá, jak tvrdne a stává se neprostupným jako kámen.

Ještě chvíli... štětec svírá ve své ruce, natěšen, ale ještě chvíli ví, že je třeba čekat.

Finále musí být DOKONALÉ 💗

A až nastane ta chvíle, tak uvidí, že malba již není schopna absorbovat nic víc. Již není tvárná, již je umrtvená. A nový cyklus může začít.

Teď teprve bere do ruky paletu a míchá dokonalé odstíny barev. Dá do toho CELÉ SVÉ SRDCE. Již ví, jak to má vše vypadat, protože se dlouho díval na obraz, který žít nechtěl. Pamatuje si ho, právě díky tomu dlouhému okamžiku, kdy si ho zaryl do paměti. Kdy ho pochopil a ví, že není třeba ho opakovat. Je klidný, a jeho tahy štětcem jsou bezchybné.

Umělec se těší, že až domaluje tenhle nový obraz, tenhle NOVÝ SVĚT, nic už nebude tak jako předtím. Dostal šanci vše přeskládat až od úplného základu. Těší se, že až bude hotový, bude do něj moct vstoupit a dovolí si BÝT V OBRAZE, který odpovídá jeho pravé povaze. Jeho pravá povaha je božská. Je to LÁSKA.

VY JSTE TI UMĚLCI NA KTERÉ PLÁTNO ČEKÁ.

KAŽDÝ JEDEN Z VÁS.

CESTA JAK VYSTOUPIT Z OBRAZU VEDE SKRZE SRDCE KAŽDÉHO Z VÁS.

UCHOPTE ŠTĚTEC A PALETU.

PŘIPRAVTE SE.

POZORUJTE.

USMĚJTE SE.

TĚSTE SE.

JEN JEŠTĚ CHVÍLI VYDRŽTE... JEN MALOU CHVÍLI 💚

S láskou Veronika